דילדו

דילדו הוא צעצוע מין, אשר לרוב מעוצב בצורת איבר המין הזכרי, המיועד לחדירה במהלך אוננות או סקס.

יש הסכמה כללית לגבי מהו דילדו. לרוב מדובר באביזר מין לא רוטט הדומה בצורתו לאיבר מין זכרי, בגודלו ובצורתו הכללית. לגבי המאפיינים השונים ישנם חלוקות כאלו ואחרות, אנשים רבים כוללים גם צעצועי המין הרוטטים בתוך קטגוריית הדילדו, אחרים כוללים גם אביזרי מין להארכת איבר המין הגברי, יש כאלו הכוללים אביזר מין לחדירה אנאלית (פלאג אנאלי) בעוד אחרים לא.

במקור מתייחסת המילה דילדו ליתד המשמש לקיבוע המשוט בדורי (סירה קטנה). הוא היה מוכנס לחור בצד הסירה ודמה מאוד לצורת אביזר מין המודרני. ישנה סבירות גדולה שצעצוע המין שאל את שמו מכלי שייט זה, אשר מקורו בעיר דילדו הנמצאת באי המקורב לקנדה.

ישנם הטוענים כי המילה דילדו היא עיוות של המילה הלטינית "דליטו" אשר פירושה הוא עונג. המושג הופיע לראשונה בשפה האנגלית בהצגה של בן ג'ונסון משנת 1616, האלכימאי. בהמשך הופיעה המילה דילדו בצורות שונות כאשר במאה ה17 בלדות עממיות התייחסו לאיבר מין גברי בשם דילדואל. דואל עדיין מתייחס לאיבר מין של ילד קטן בפרסית.

דילדו מסיליקון
דילדו מסיליקון

בשפות שונות המילה דילדו היינה תיאורית וציורית יותר, כך בשפה הוולשית נקרה קאלא גואג ובתרגום חופשי "פין מלאכותי".

קצת היסטוריה אודות הדילדו

דילדואים, בצורה זו או אחרת, היו בשימוש במהלך ההיסטוריה. ארכיאולוגים שונים מייחסים לממצאים שונים עוד מתקופת האבן שימושים מיניים. ישנם התייחסויות רבות לדילדו בספרות ההיסטורית והאתנוגרפית.

הדילדו העתיק בעולם נמצא בחפירות ארכיאולוגיות בגרמניה, זהו כלי אבן באורך של כ-20 סנטימטרים הדומה בצורתו לאיבר מין זכרי ומוערך שהיה בשימוש לפני כ-30,000 שנים. ממצאים נוספים ממצריים העתיקה מראים כי אלו השתמשו בדילדואים לפני כ-2,500 שנים. בנוסף ישנם צעצועי מין שונים אשר היו בשימוש ביוון העתיקה. נמצאו אגרטלים המתארים אישה המשתמשת באביזר מין דמוי דילדו. אגרטל זה יוצר במאה החמישית לפני הספירה.

הדילדואים הראשונים היו עשויים אבן, חימר, עץ וחומרים אחרים אשר ניתנים לעיצוב בקלות והיו מוצקים מספיק לחדירה ולעורר אורגזמה נשית. נשים סיניות מהמאה ה15 השתמשו בדילדו העשוי מעץ עם משטח מחוספס להגברת הגירוי.

עם המצאת החומרים המודרניים ניתן לעצב את דילדו בכל צורה, גודל, צבע ומרקם.

ממה עשוי הדילדו?

דילדואים מגומי היו נפוצים החל משנות ה40 של המאה ה20. אך בשל בעיות בטיחותיות, כאשר הגומי נקרע וגרם לחתכים, היה צורך למצוא חומרים אחרים. מאוחר יותר פי.וי.סי עם מילוי רך היה חומר פופולארי לייצור דילדואים ומרבית הדילדואים כיום, היקרים פחות, עשויים עדיין באותו האופן, אך עם חומרים ותקנות בטיחותיות יותר. פי.וי.סי ודילדואים מג'לי לעיתים מכילים כימיקל בשם פטאלאטס המקושר לבעיות בריאותיות שונות. אך תווי התקן המודרניים מקפידים על מינונים נמוכים של כימיקל זה. בנוסף קיים קושי גדול יותר לחיטוי דילדואים אלו ומומלץ להשתמש בקונדום אם חולקים את הדילדו עם בן או בת זוג נוספים.

בשנות ה-90 הפך הסיליקון לחומר פופולארי אשר ממנו עשו דילדו. דילדואים אלו מוצלחים במיוחד בשל העובדה שקל לנקות אותם, אינם מכילים כימיכלים והם בעלי מרקם נעים יותר בעת החדירה. תחילה היו דילדואים אלו יקרים יותר, אך כיום מחירם יורד בהתמדה, מה שהופך אותם לצעצוע מין אידיאלי למתחילות.

הסיליקון מחזיק חום גוף בצורה מצוינת ואף מוליך רטט מעולה ולכן הינו חומר משובח לייצור של דילדו, וויברטור ואביזרי מין נוספים. סיליקון הוא חומר עמיד בחום, ולכן ניתן לחטא את אביזר המין במים רותחים או במדיח הכלים הביתי ולדאוג להיגיינה הנדרשת.

בסצנת הסאדו והבי.די.אס.אם נפוצים דילדואים העשויים כרום ומתכות. דילדו ממתכת אהוב על חובבי הסאדו בשל תכונות החומר, הוא חזק, ניתן לחמם או לקרר אותו, הוא מוליך חשמל ובעל חיכוך נמוך, במיוחד אם מוסיפים חומרי סיכה. בשל משקלם הגדול יחסית ניתן לעשות בהם שימו לחיזוק שרירי רצפת האגן הנשי.
דילדו מזכוכית הוא בעל תכונות דומות. אביזרי מין מזכוכית הם מוצקים ולא חלולים. ניתן להרתיח אותם במים חמים ולשמור על היגיינה וכן למשחקים של חום וקור.

דילדו עשוי סייבר סקין הגיע בכדי לדמות תחושת מגע אנושית. סייבר סקין הוא חומר אשר נראה ומרגיש כעור אמיתי. זהו חומר איכותי ויוקרתי אך בשל המרקם הנקבובי שלו לא ניתן להשרותו במים רותחים לחיטוי ויש לנקותו באמצעות מים וסבון באופן יסודי. דילדו זה נוטה להיות דביק מעט לאחר שטיפתו, אך מעט טלק פותר את הבעיה.

עיצוב הדילידו הינו כטיל או מסמר המיועד לחדירה ולכן דומה בצורתו לאיבר מין זכרי ברמת דיוק ופרטים כזו או אחרת. אך לא הדגמים נשארים נאמנים למציאות ומעתיקים את צורתו המדויקת של איבר המין הזיכרי כל שדילדו מודרני מגיע במגוון צורות. כך למשל ישנם דילדואים בצורות של דמויות מצוירות ושל חיות (חתול, אריה וכו'). לחלק מהדילדואים יש מרקם המיועד להגביר את העונג המיני ולהוביל לאורגזמה חזקה יותר.

למה מיועד הדילדו?

שימושים קלאסים של הדילדו, כמו חדירה וגינלית ואנאלית, ברורים מאליהם. אך יש לדילדו גם שימושים נוספים. זוגות רבים מתגרים רק מעצם נוכחותו ויש לו חשיבות רבה במהלך המשחק המקדים. בנוסף, ניתן לבצע בו סקס אנאלי או להשתמש בו כגאג, אם גודלו מאפשר זאת.

נשים וגברים מכל העולם ובכל הגילאים עושים שימוש עם דילדו, לבד או עם בני זוג.

שימוש בטיחותי בדילדו

שימו לב שהדילדו יכול להעביר מחלות בין המשתמשים, בדיוק באותו האופן שבו כל מגע מיני לא בטוח יכול. לכן לא מומלץ לחלוק דילדו עם בן או בת זוג לפני חיטוי או ללא קונדום, במיוחד אם מדובר בבן או בת זוג לא קבועים. ישנם דילדואים מסוימים הרגישים לחומרי סיכה על בסיס סיליקון, ולכן יש לבצע בדיקה מקדימה לפני השימוש. ברוב המקרים האריזה תכלול אזהרה כזו או אחרת.

דילדו ללא בסיס שטוח, או אמצעי שליטה אחר לשלוט בעומק החדירה , מסוכן לחדירה אנאלית כיוון שיש סכנה שאביזר מין זה יבלע כולו ויוכל לצאת רק עם התערבות רפואית.

אז כיצד נהנה מהדילדו?

דילדו אנאלי המיועד לחדירה אנאלית, כזה אשר עוצב בכדי להישאר במקומו לאורך זמן, נקרא פלאג אנאלי. ישנם דילדואים שונים המיועדים לחדירה אנאלית והמשותף לכול צעצועי מין אלו הוא הבסיס השטוח או הרחב המונע החלקה מלאה לפי הטבעת. קיימים דגמים שונים המאפשרים חדירה אנאלית ווגינלית בו זמנית, מה שדילדו זה מאפשר הוא הנאה כפולה והגברת האורגזמה הנשית. בנוסף נשים רבות מפנטזות על חדירה כפולה ואביזר מין זה יכול לספק להם את חלומותיהם.

דילדו המחובר לרתמה נקרא סטראפ און. בד"כ נלבש על ידי נשים לשם חילוף תפקידים אך בהחלט ניתן לשימוש גם על ידי גברים כחלק ממשחק מין כזה או אחר. קיימות גם רתמות משוכללות יותר הכוללות פלאג נוסף אותן יכולות הנשים להחדיר לעצמן וליצוא אפקט של חדירה הדדית.

סטראפ-און עם דילדו
סטראפ-און עם דילדו

גברים רבים נהנים מחדירה באמצעות דילדו המחובר לרתמה, לאקט מיני זה קוראים פגינג.

סוגים שונים של דילדו כוללים דילדואים מתנפחים, דילדואים בעלי וואקום הנצמדים למשטח ומאפשרים רכיבה עליו.